Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Історична довідка
Київського районного суду м. Полтави
Історія становлення Київського районного суду м. Полтави тісно пов’язана з історією зародження української державності.
В період з 1917-1920 рр. урядом Української Народної Республіки та Радою Народних Комісарів приймалися рішення про декрети щодо формування судових органів. Так, Народний секретаріат України 04.01.1918 р. прийняв постанову «Про введення Народного суду», за якою на території Української Народної Республіки були введені народні суди.
16 грудня 1922 року, в ході судової реформи, що розпочалася з переходом до НЕПУ, ВУЦВК було затверджено «Положення про судоустрій УСРР», яке введено в дію з 01 лютого 1923 року. Згідно зазначеного положення судові органи, що існували раніше, скасовувалися, натомість утворювалася єдина система судових установ, яка складалася з трьох ланок: народні суди (діяли у складі одного судді і двох народних засідателів), губернські суди та Верховний суд УРСР.
29 жовтня 1924 р. ЦВК СРСР було прийняте нове Положення про судоустрій УСРР, яке введено в дію з 23 жовтня 1925 року. Цим Положенням уточнювався склад єдиної судової системи, до якої входили: народний суд, окружний суд, Верховний суд республіки, спеціальні суди, а також Головний суд Молдавської АСРР. Особливістю цього акту було те, що він регламентував питання організації та діяльності не тільки судових органів, а й Прокуратури УРСР, слідчих, колегій захисників та ін.
У 1941-1943 рр. в місцевостях, де оголошувався військовий стан, народні й обласні суди перетворювалися у військові трибунали.
Після Другої світової війни судову систему в УСРР формально було відновлено зі скасуванням військових трибуналів (21 вересня 1945 р.).
В після воєнний час Київський районний суд м. Полтави включав в себе 2 народні суди 5-ї та 6-ї дільниць.
Відповідно до Указу Президії Верховної Ради УРСР від 12.04.1952 року «Про створення внутріміських районів міст в містах обласного значення», в м.Полтаві було створено три райони міського значення: Октябрський, Ленінський та Київський. На підставі даного Указу народні суди 5-ї та 6-ї дільниць були перейменовані відповідно в народні суди 1-ї та 2-ї дільниць Київського району м. Полтави. Кожна дільниця мала по одному народному судді, це були: Антошко Ольга Семенівна та Мельник Григорій Олексійович.
Після проведення судової реформи 1956 року, суди розподілилися з районами міст і, відповідно, утворився Народний суд Київського району м. Полтави.
Народний суд Київського району м. Полтави розглядав кримінальні та цивільні справи. Робота була спрямована на боротьбу зі злочинністю, відшкодування збитків, заподіяних розкраданнями, на захист трудових, майнових та житлових прав громадян, охоронюваних законом інтересів держаних та громадських організацій.
Народні судді обиралися громадянами району на підставі загального, рівного і прямого виборчого права при таємному голосування строком на 5 років. Районні засідателі районний народних судів обиралися на загальних зборах робітників, службовців і селян за місцем їх роботи або проживання.
Відповідно до Указу Президії Верховної Ради УРСР від 30.08.56 р. та Постанови Ради Міністрів УРСР від 08.09.56р. №1114, управління Міністерства юстиції УРСР при обласних Радах депутатів трудящих (обласні управління юстиції) були ліквідовані, а функції судового управління народними судами передані обласному суду Полтавської області (нині Полтавської апеляційний суд). На обласні суди покладалися не властиві для судових органів функції керівництва нотаріальними конторами, виконанням судових рішень і вироків у частині майнових стягнень, контролю за усією діяльністю народних судів, проведення в них ревізій. Народні суди отримали право призначати судових виконавців.
Після відновлення Міністерства Юстиції УРСР та відділів юстиції виконавчих комітетів обласних Рад депутатів трудящих УРСР, згідно Указу Президії Верховної Ради УРСР від 06.10.1970 року, функції управління і організаційного забезпечення народними судами були передані від обласного суду Полтавської області до відділу юстиції виконавчого комітету Полтавської обласної Ради депутатів трудящих.
З набуттям Україною незалежності і до 2002 року Київський районний суд м. Полтави підпорядковувався Обласному управлінню юстиції у Полтавській області.
До 1992 року діяльність суду здійснювалась в межах повноважень, визначених Законом України «Про судоустрій», прийнятим Верховною Радою УРСР 05.06.1981 року.
Згідно Закону України «Про внесення змін і доповнень до Закону Української РСР «Про судоустрій Української РСР», Кримінально-процесуального та Цивільно-процесуального кодексів Української РСР» від 17 червня 1992 року №2464-12 судовий процес проводився суддею одноособово за участю прокурора, адвокатів, секретаря судового засідання. Народні засідателі участі в судовому процесі не приймали.
Законом України «Про внесення змін і доповнень до Закону Української РСР «Про судоустрій Української РСР»» від 24 лютого 1994 року N 4017-XII були внесені зміни до Закону від 05.06.1981 року, а саме: виключені слова «народний», «народного» з назви глави 2 розділу II, назви і тексту статті 21. Це знайшло відображення і в назвах судів: з 1994року офіційна назва суду була перейменована з «Народного суду Київського району м. Полтави» в «Київський районний суд м. Полтави».
Законом України "Про судоустрій України" в ред. від 24.02.1994 р. передбачалось, що судді районних (міських) судів обираються відповідно Верховною Радою Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими Радами народних депутатів строком на десять років. Судді, які вперше пройшли конкурсний відбір, обираються на п’ять років. Голова районного (міського) суду і його заступник з числа обраних суддів затверджуються відповідно Верховною Радою Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими Радами народних депутатів за спільним поданням Голови Верховного Суду Республіки Крим та Міністра юстиції Республіки Крим, голови обласного Київського та Севастопольського міських судів і начальника управління юстиції обласної, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій.
На підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Закону України «Про державну виконавчу службу» та Закону України «Про виконавче провадження» від 22 жовтня 2000 року № 2056 -111, - Державна виконавча служба була відокремлена від судів. На підставі даного акту посади судових виконавців були виведені зі штату Київського районного суду м. Полтави.
За часи існування Народного суду суд очолювали такі судді:
В 50-х роках в Народному суді Київського району м. Полтави працювали такі судді:
В період з 60-х по 80-ті роки включно в Народному суді Київського району м. Полтави працювали такі судді:
А починаючи з 90-х років в Київському районному суді м. Полтави працювали наступні судді:
За часи свого існування Київський районний суд м. Полтави розташовувався в трьох приміщеннях: