Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
16 жовтня 2019 року Верховна Рада схвалила закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування».
Серед основних нововведень у суддівському врядуванні:
створення при Вищій раді правосуддя Комісії з питань доброчесності та етики. До її складу входять три члени ВРП і три міжнародні експерти. Міжнародні експерти входитимуть до складу комісії протягом шести років, кожен з них призначатиметься на два роки з можливістю повторного призначення.
Комісія оцінюватиме відповідність члена або кандидата (під час спеціальної перевірки) до складу Вищої ради правосуддя та Вищої кваліфікаційної комісії суддів України принципам добросовісності та етичних норм судді, а також перевірятиме інформацію про суддів Верховного Суду для виявлення дисциплінарних порушень.
Комісія має протягом 30 днів з дня її утворення перевірити членів Вищої ради правосуддя (крім Голови Верховного Суду).
Комісія зможе вносити подання про звільнення ВККС і ВРП. Зокрема, рішення про звільнення з посади члена Вищої ради правосуддя приймається за поданням Комісії з доброчесності та етики на спільному засіданні ВРП і Комісії. Водночас подання може бути відхилене на спільному засіданні більшістю голосів його учасників, якщо за це проголосувало принаймні два міжнародні експерти – члени Комісії.
Вища рада правосуддя зможе розпочати дисциплінарне провадження щодо судді на основі анонімного повідомлення. Строк здійснення дисциплінарного провадження не може перевищувати 60 днів.
Вища кваліфікаційна комісія суддів України протягом двох місяців з дня формування її нового складу, завершує процедуру добору кандидатів на посаду судді місцевого суду, оголошеного рішенням Комісії від 03 квітня 2017 року.
Вища кваліфікаційна комісія суддів України протягом двох місяців з дня формування її нового складу проводить відбір суддів до касаційних судів у складі Верховного Суду із числа суддів відповідних касаційних судів ВС за критеріями професійної компетентності, етики та доброчесності.
Суддівська винагорода встановлюється за єдиними правилами для всіх суддів незалежно від умов проходження ними кваліфікаційного оцінювання.
Під дію Закону України «Про очищення влади» потрапляють тепер керівники Державної судової адміністрації та ВККСУ, які обіймали посади з 21 листопада 2013 року по 19 травня 2019 року.
4 листопада 2019 року Президент України Володимир Зеленський підписав Закон № 1008 «Про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування».