flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Реформа щодо діяльності органів суддівського самоврядування

05 листопада 2019, 08:33

     16 жовтня 2019 року Верховна Рада схвалила закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування».

     Серед основних нововведень у суддівському врядуванні:

  • cкорочення наполовину складу Верховного Суду – з 200 до 100 суддів і зменшення посадового окладу суддів ВС з 75 до 55 прожиткових мінімумів; 
  • зменшення складу Вищої кваліфікаційної комісії суддів України з 16 до 12 членів і його оновлення через конкурс, який проведе Вища рада правосуддя. Термін повноважень нової ВККС – 4 роки.
     На посаду члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України може бути призначений громадянин України, який володіє державною мовою, має повну вищу юридичну освіту та стаж професійної діяльності у сфері права не менше 15 років, належить до правничої професії та відповідає критерію політичної нейтральності.
     Тепер адвокати і науковці до складу ВККС не входитимуть.
     У конкурсну комісію увійдуть три члени Ради суддів України і три експерти, запропоновані міжнародними організаціями.
  • створення при Вищій раді правосуддя Комісії з питань доброчесності та етики. До її складу входять три члени ВРП і три міжнародні експерти. Міжнародні експерти входитимуть до складу комісії протягом шести років, кожен з них призначатиметься на два роки з можливістю повторного призначення.

     Комісія оцінюватиме відповідність члена або кандидата (під час спеціальної перевірки) до складу Вищої ради правосуддя та Вищої кваліфікаційної комісії суддів України принципам добросовісності та етичних норм судді, а також перевірятиме інформацію про суддів Верховного Суду для виявлення дисциплінарних порушень.

     Комісія має протягом 30 днів з дня її утворення перевірити членів Вищої ради правосуддя (крім Голови Верховного Суду).

     Комісія зможе вносити подання про звільнення ВККС і ВРП. Зокрема, рішення про звільнення з посади члена Вищої ради правосуддя приймається за поданням Комісії з доброчесності та етики на спільному засіданні ВРП і Комісії. Водночас подання може бути відхилене на спільному засіданні більшістю голосів його учасників, якщо за це проголосувало принаймні два міжнародні експерти – члени Комісії.

  • Вища рада правосуддя зможе розпочати дисциплінарне провадження щодо судді на основі анонімного повідомлення. Строк здійснення дисциплінарного провадження не може перевищувати 60 днів.

  • Вища кваліфікаційна комісія суддів України протягом двох місяців з дня формування її нового складу, завершує процедуру добору кандидатів на посаду судді місцевого суду, оголошеного рішенням Комісії від 03 квітня 2017 року.

  • Вища кваліфікаційна комісія суддів України протягом двох місяців з дня формування її нового складу проводить відбір суддів до касаційних судів у складі Верховного Суду із числа суддів відповідних касаційних судів ВС за критеріями професійної компетентності, етики та доброчесності.

  • Суддівська винагорода встановлюється за єдиними правилами для всіх суддів незалежно від умов проходження ними кваліфікаційного оцінювання.

  • Під дію Закону України «Про очищення влади» потрапляють тепер керівники Державної судової адміністрації та ВККСУ, які обіймали посади з 21 листопада 2013 року по 19 травня 2019 року.

     4 листопада 2019 року Президент України Володимир Зеленський підписав Закон № 1008 «Про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування».